Društvo upokojencev Krim-Rudnik praznuje

V letu 2022 praznuje Društvo upokojencev Krim-Rudnik 70. obletnico ustanovitve društva in dovolite nam, da vam obudimo spomin na zgodovino društva in cilje sedemdesetletnega prizadevanja za dobrobit upokojencev-članov društva in starejših nasploh.

Društvo upokojencev Krim Rudnik je bilo ustanovljeno leta 1952 in od takrat uspešno deluje v okviru Zveze društev upokojencev Slovenije, Mestne zveze upokojencev Ljubljana-Osrednjeslovenske pokrajinske zveze društev upokojencev in Območne zveze društev upokojencev Ljubljana Vič-Rudnik. Društvo sodeluje s Četrtno skupnostjo Rudnik, z drugimi društvi upokojencev in Dnevnim centrom aktivnosti za starejše Rudnik.

Na začetku je Društvo upokojencev Krim-Rudnik delovalo v prostorih nekdanje občine Rudnik na območju Rakovnika Ljubljana, po letu 1962 je svoje delovanje nadaljevalo in nadaljuje v lastni stavbi v ulici Pot k ribniku 3a, Ljubljana s pripadajočim zemljiščem in zunanjim baliniščem. V letu 1977 je društvo kupilo počitniški apartma v Červarju, Hrvaška za rehabilitacijo in ohranjanje zdravja članov društva. Članstvo društva se je tekom let gibalo od 800 članov v preteklosti do povprečno 500 članov do epidemije covida-19 v letu 2020, ko se je število članstva drastično zmanjšalo in v letu 2022 šteje 390 članov.
V okviru finančnih zmogljivosti, ki so odvisne od zbrane članarine, prispevkov članov in občasnih donacij se društvo trudi uresničevati zadane cilje društva na področju športno rekreativne, družabno kulturne in zdravstveno socialne dejavnosti. Člani društva delujejo v šahovski, kegljaški, balinarski, namizno teniški in strelski sekciji. Člani literarne sekcije in pevska zbora ustvarjajo programe za kulturne prireditve, plesna srečanja so namenjena ljubiteljem plesa in druženje članov ob prijetni glasbi. Poleg letovanja v društvenem počitniškem apartmaju so članom ponujeni izletniški programi.
Možnost letovanja, druženje v društvenih prostorih in urejena okolica z ozadjem Golovca omogočajo članom društva aktivno preživljanje prostega časa, ohranjanje zdravja v duhovnem in fizičnem smislu. S pogovori, s pismenimi in spletnimi informacijami društvo ponuja članom možnost premagovanja osamljenosti, zapuščenosti in odrinjenosti od družbe.

Zgodovino društva je ustvarjalo skozi čas mnogo generacij upokojencev. Prihajajočim generacijam upokojencev društvo sporoča željo, da z novimi idejami in delom nadaljujejo preteklo delo članov društva in ohranjajo uspešno delovanje Društva upokojencev Krim-Rudnik v prihodnosti.

Tekst: Darja Perko foto: Drago Cenčič